Czy dojdzie do trzeciego konfliktu na skalę globalną?

Napisano kiedyś, że historia nie lubi się powtarzać, ale z pewnością się rymuje. Lata dwudzieste XXI wieku do złudzenia przypominają lata dwudzieste XX wieku, a to sprowokowało znanego publicystę oraz geopolityka do rozmowy na temat prawdopodobieństwa wybuchu trzeciej wojny światowej. Czy rzeczywiście się zbliża? Książka “Nadchodzi III wojna światowa” Piotra Zychowicza i Jacka Bartosiaka została napisana przed inwazją Rosji na Ukrainę, która stała się wstrząsającym asumptem do podjęcia szerszej dyskusji na ten temat.

Historia się rymuje

W latach  dwudziestych XX wieku miliony ludzi na całym świecie właśnie zaczynało żyć normalnie po pandemii hiszpanki, która pozbawiła życia kilkadziesiąt milionów ludzi na świecie, w tym bardzo dużo młodych i silnych. Stany Zjednoczone izolowały się od polityki europejskiej, skupiając się na swoich terytoriach i granicach, a w Europie wcale nie zapanował całkowity pokój, trwały przecież poważna kampanie w wielu krajach. Brzmi znajomo? Sto lat później mamy do czynienia z sytuacją, w której właśnie uporaliśmy się z koronawirusem, Stany Zjednoczone skupiają się na Pacyfiku, a rywalizacja między wielkimi mocarstwami przeszła już do fazy krytycznej. Czy zbliżamy się do momentu, w którym napięcie na kontynencie oraz w innych częściach świata stanie się nie do wytrzymania i któreś z państw rozpocznie konflikt, zaś moc sojuszów i układów wciągnie w niego resztę świata?

Jakie są scenariusze?

Piotr Zychowicz jest polskim dziennikarze i publicystą historycznym, a Jacek Bartosiak to uznany publicysta zajmujący się geopolityką i strategią. Obaj autorzy zastanawiają się w swojej książce, czy dzisiejszy świat stoi na skraju zagłady nuklearnej i czy Stany Zjednoczone dadzą się wciągnąć w wojnę z Chinami. Kogo może popierać potężna Rosja w globalnym konflikcie, a kto pomoże Polakom, jeśli będą tego potrzebowali. Już dziś wiadomo, że amerykańskie gwarancje wobec Polaków stają się coraz bardziej mgliste oraz że Rosja dąży do jeszcze większej potęgi. Czy czeka nas kolejna konferencja jałtańska?

Napisano kiedyś, że historia nie lubi się powtarzać, ale z pewnością się rymuje. Lata dwudzieste XXI wieku do złudzenia przypominają lata dwudzieste XX wieku, a to sprowokowało znanego publicystę oraz geopolityka do rozmowy na temat prawdopodobieństwa wybuchu trzeciej wojny światowej. Czy rzeczywiście się zbliża? Książka “Nadchodzi III wojna światowa” Piotra Zychowicza i Jacka Bartosiaka została…